עזרה למשפחות ברוכות ילדים, גמילות חסדים ועוד
|
תהילת שלום מקור חכמה
דף הבית>>אודות הרב>>רבי שלום איפרגאן - הסבא

סיפור חייו של הצדיק, בבא שלום

איש חסד וצדיק נסתר


בבא שלום היה איש שכול כולו חסד כול חייו הוא עזר לנזקקים וזה מבחינתו היה תכלית וזאת הירושה שהעביר אותה לכל משפחתו לבניו ולבנותיו ולנכדיו.
הוא נישא בגיל צעיר מאוד , כשהיה בן 18 לערך החליט שהוא רוצה ללמוד ולהתבודד הוא נכנס לתוך חדר קטן ובמשך 7 שנים למד תורה.
בבא שלום איפרגאן נפטר בשנת תשנ"ד ורק אחריי פטירתו התגלתה צידקותו ברבים לא סתם חז"ל אמרו שצדיקים במיתתם נשארים חיים בבא שלום עדיין בקירבנו והעביר ירושה נכבדה למשפחתו שעושים היום עבודת קודש ברחבי הארץ ושמם הולך לפניהם.
רבי שלום איפרגן זצוק"ל
רבי שלום איפרגן זצוק"ל

רבי שלום איפרגאן המכונה " בבא שלום " נולד לחיים ונגי`מה ל- 5 אחים 3 בנים ו2 בנות .

אימו של בבא שלום נגי`מה היתה מארחת המון רבנים ובניהם את משפ` אמזלג  רבי אליהו  אמזלג
כשהיתה בהריון באה להגיש לרב תה ועוגיות והתה החם נשפך כולו על בטנה ,  באותו רגע רבי אליהו אמזלג זכר צדיק לברכה אמר לה שבבטנה יש לה צדיק והוא יהיה תלמיד חכם שלא יוכל ללמוד עם אף אחד הוא יהיה מלומד .
וכך זה היה רבי שלום נולד וכבר התגלתה גדולתו .

הוא נישא בגיל צעיר מאוד , כשהיה בן 18 לערך החליט שהוא רוצה ללמוד ולהתבודד הוא נכנס לתוך חדר קטן ובמשך 7 שנים למד תורה .
אחותו ננה פרחה היתה דואגת לכל צורכיו דרך פתח קטן בדלת מספרים שהחדר עדיין קיים למרות השנים הרבות שעברו מאז ולמרות כל הנסיונות להרוס ולשפץ את הבית ועדיין נכנסים אנשי הכפר ואנשים מהסביבה כשיש להם צרה לתוך החדר ונושעים .

אחרי 7 שנים של לימוד תורה מעמיק יצא בבא שלום ומרוב קדושתו כל מי שהיה מסתכל עליו היה נופל למשכב וכל מי שהיה מכעיס אותו היה מת יום אחד בבא שלום היה מוכר בשוק בדים למרות גדולתו הוא היה תמיד צנוע , והגיע לידי וויכוח אם ערבי אותו ערבי ממש התעצבן והרים את ידו לעבר בבא שלום  ידו של הערבי נשארה מלובנת כפי שהרימה , הערבים כעסו מאוד ורצו לעשות פוגרום נגד היהודים ובאותו כפר תיזנית היה מסופר על " המערה " מערה שאף אחד לא הצליח להיכנס לתוכה ולצאת ממנה חי
בבא שלום הלך אליה נכנס לתוכה נגע בקירות המערה והתפלל וביקש מהקב"ה שיותר לא יקרה כלום לכל מי שפוגע בו או מכעיס אותו בבא שלום יצא בריא ושלם וכמובן חי מאותה מערה חזר לשוק לברך את אותו ערבי הערבי חזר לקדמותו ומאז כל הערבים וסולטנים היו מכבדים אותו מאוד ורוכשים לו כבוד.
אותו סיפור נודע ברבים ושמו הלך וגדל יותר ויותר .

משפחתו של רבי שלום

סיפורי הניסים של רבי שלום התחילו עוד כשהיה צעיר מאוד

בתיזנית נולדו לרבי שלום 3 ילדים בן ו2 בנות הוא היה נוסע המון בכדי לאסוף כספים בערים הגדולות , כדי לעזור לאנשים אחד הסיפורים שביתו הבכורה סיפרה היה כך : היתה עיירה בשם תרודנט היו בה אנשים פשוטים רבי שלום התארח אצל רבי דוד לסרי , רבי לסרי ניגש לבבא שלום וסיפר לו שיש אישה שעברה תאריך לידתה ועדיין לא ילדה רבי שלום אמר שלא ילך עד שהיא תלד והוא ישב סנדק ואכן כך היה באותו שבוע לאחר כמה ימים ספורים אותה אישה ילדה בן ורבי שלום ישב סנדק אחרי הברית ניגשה האישה ונתנה לו מטפחת שבה עטופים צמידים מזהב שהיו על ידה ( באותם ימים לא היו נותנים כסף אלא תכשיטים ) , רבי שלום שמח מאוד על הצדקה שהוא השיג שכך הוא יוכל לעזור לנזקקים .
בדרך חזרה עבר דרך אחד השווקים ושמע קול בכי של אישה נרחמו רחמיו עליה ניגש אליה ושאל אותה מה פשר הבכי הזה אותה אישה סיפרה לו בצער רב שביתה מתחתנת בעוד מספר ימים ואין לה נדוניה לתת לה בבא שלום הצטער על כך מאוד לקח את המטפחת ונתן לה אותה .

בבא שלום היה איש שכול כולו חסד כול חייו הוא עזר לנזקקים וזה מבחינתו היה תכלית וזאת הירושה שהעביר אותה לכל משפחתו לבניו ולבנותיו ולנכדיו.
אחרי כמה שנים בשנת 57 בבא שלום ואישתו 3 ילדיו עלו ארצה והשתכנו בעיר נתיבות במעברה .
את בבא שלום לקחו לעבוד בקק"ל כשכיר באותו זמן לא הכירו את בבא שלום בארץ רבי שלום שלא ידע מעולם מזה לעבוד כשכיר אלא היה שנים רבות עצמאי נהג במשך היום לקרוא הרבה תהילים כשהיה מגיע לעבוד ורצה לקרוא תהילים אמרו לו שעכשיו עובדים ולא לומדים רבי שלום לא התייחס אליהם פתח את ספר התהילים והתחיל לקרוא הטרקטור שעבדו איתו הפסיק לעבוד שבבא שלום סיים לקרוא אמר לחבריו נחתם מספיק סגר את ספר התהילים והטרקטור שב לעבוד .
סיפור זה נודע ברבים ויעידו עליו אנשים צדיקים .
בבא שלום ומשפחתו היו גרים במעברה ושם נולדו להם עוד חמישה ילדים הוא המשיך לעסוק בחסד גם בימים הקשים במעברה כשהיה עובד בקק"ל היה מקבל כל הזמן ירקות ופירות שונים פעם אחת מספרת ביתו הבכורה הוא חזר מהעבודה אם בננות וחילק בכול המעברה עד שהגיע לביתו לא נשאר לו כלום .
אלו רק סיפורים אחדים מתוך אלפי סיפורים שיש לספר על הצדיק בבא שלום היה איש צנוע שחי חיים רגילים ופשוטים היה עוסק בלימוד תורה והפצתה לימים הקים בית כנסת מביתו והמשיך בגמילות חסדים היה מחלק לכל האלמנות והיתומים בנתיבות ביצים וצורכי אוכל היה עושה 26  סעודות לכל הצדיקים הקדושים וכשלא היה מספיק כסף כדי להעמיד את הסעודה היה מרים פניו השמימה ומבקש מאותו צדיק שישלח את כל צורכי הסעודה והיה אומר "אם אתה רוצה שאני שלום איפרגאן יעשה לך את הסעודה תשלח לי כסף "  ותמיד למחורת היה כסף נשלח ע"י שליח אם הכסף הרצוי.
בבא שלום איפרגאן נפטר בשנת תשנ"ד ורק אחריי פטירתו התגלתה צידקותו ברבים לא סתם חז"ל אמרו שצדיקים במיתתם נשארים חיים בבא שלום עדיין בקירבנו והעביר ירושה נכבדה למשפחתו שעושים היום עבודת קודש ברחבי הארץ ושמם הולך לפניהם וחלק מאותה משפחה כבירה הוא רבנו הרה"צ ר` נתנאל שריקי שליט"א שעוסק כול כול כדי להמשיך את מפעליו חייו של סבו . וממשיך בדרכו לעסוק בגמילות חסדים עזרה לאברכים ומשפחות נזקקות .


מי יתן וזכות הצדיק תעמוד עלינו ועליכם על כל עם ישראל .

 

                                                                                            אמן ואמן.